Przyjęcie urodzinowe w domu.

Co roku zadaję sobie pytanie, gdzie urządzić urodziny dziecka? W dużych miastach jest wiele ciekawych miejsc. Wystarczy pójść, zapisać się, zapłacić, zaprosić gości i gotowe. To spore ułatwienie, ale nie zawsze, w takich miejscach, mamy wpływ na organizację przyjęcia, menu, czy rodzaj zabawy. Wybieramy pakiet oferowanych atrakcji i czekamy na to co się wydarzy? A rezultaty są różne. Wszystko zależy od miejsca, organizacji i animatorów. Zabawa w salach zabaw jest fajna dla maluchów (trzy, czterolatków) ale starszaki nudzą się w kulkach i zabawa szybko przeradza się niekontrolowane szaleństwo. Alternatywą urodzin „gdzieś” jest impreza urodzinowa w domu. I to lubię najbardziej. To lubią również moje dzieci.

Dlaczego dzieci lubią urodziny w domu?

Jakie korzyści dla rodziców niesie organizowanie imprez dla dzieci w domu?


Dla dzieci urodziny to najważniejszy dzień w roku. Oczekiwanie na kolejne rozpoczyna się zaraz po wyjściu gości. To ich dzień, najważniejszy, najpiękniejszy, wyczekiwany. Są jednak dzieci, które pomimo że z taką ogromną niecierpliwością czekają na ten dzień, w dniu urodzin są rozdrażnione, płaczliwe, kłótliwe. Dlaczego? Wszystkiemu winne są emocje. Do tego dokłada się ogólne zamieszanie w domu, pośpiech, wyczekiwanie, duża ilość osób. Żeby temu zapobiec warto się do tego dnia szczególnie dobrze przygotować. Siebie i dziecko. Czym lepsza organizacja tym lepsza zabawa. Niech nic was nie zaskoczy. Dobra organizacja pozwoli uniknąć rozczarowań, niepotrzebnej irytacji i konfliktów. A oto jak się do tego zabrać:

 

Kącik Konstruktorski

- miejsce, gdzie można budować i burzyć. Małym konstruktorom możemy dać wspólne zadanie lub indywidualne wyzwania. Pomysły na zabawy:

Zajęcia konstruktorskie ćwiczą małe mięsnie ręki, uczą koncentracji uwagi i precyzji, rozwijają koordynację ruchowo-wzrokową, przygotowują do nauki matematyki (nazywanie kształtów, liczenie elementów, rozkładanie całości na części i odwrotnie, określanie rozmiarów oraz relacji przestrzennych). Konstruując dziecko obserwuje działanie sił fizycznych (równowaga) i poznaje zależności przyczynowo – skutkowe (np. burzenie wieży).

 

Kącik Ruchowy

– to najważniejszy kącik i najbardziej oblegany przez dzieci. Ruch jest naturalną potrzebą dzieci i żadna impreza nie będzie udana jeśli nie zapewnimy go gościom. Dlatego proponuję przygotować miejsce, w którym dzieci będą mogły skakać i się wygłupiać. Do skakania najlepiej nadaje się materac. Wyjmijcie go z ramy łóżka i połóżcie na podłodze. Pomysły na zabawy:

Wszystkie zabawy ruchowe (i nie tylko), jeśli macie taka możliwość, przenieście na powietrze.

Możecie wykorzystać do tego celu własny ogród lub plac zabaw na osiedlu. Wymyślcie zabawy ruchowe, które będą angażowały wszystkich uczestników przyjęcia. To nie musza być zawody. Wystarczy, że wspólnie z jubilatem wymyślicie i przygotujecie tor przeszkód, który trzeba będzie pokonać.
Jeśli zdecydujecie się na zawody sportowe, przygotujcie dyplomy i nagrody dla zwycięzców. Pamiętajcie, że należy nagrodzić wszystkich. Dzieci, które nie zajęły miejsca na podium powinny dostać nagrodę np. za sportową postawę. Pomysły na rozgrywki: tor przeszkód, skoki w dal i/lub w workach, przenoszenie jajka na łyżce, między przeszkodami, wyścigi, dwa ognie, rzutki.

Jeszcze jedno. Zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie dzieci!

DOBREJ ZABAWY….

Źródło: Artykuł był opublikowany w Katalogu Dziecko w Warszawie 2011.