Recenzja książki „Uwierz w siebie”.

Autor: Prof. dr hab. med. Jarosław Czubak

Szanowni Państwo,

Profilaktyka wad postawy to nic innego, jak wiedza i działania zapobiegawcze. W tej książce znajdziecie i jedno, i drugie. Aktywne życie i ukierunkowana zabawa to najlepsza metoda przeciwdziałania powstawaniu wad postawy u dzieci i dorosłych. Ruch jest naturalną potrzebą człowieka. Daje siłę i poczucie spełnienia, wyzwala endorfiny, pobudza ciało i ducha. Życie bez ruchu to nie jest śmierć, ale to życie marne:). Dotyczy to wszystkich, ale przede wszystkim dzieci, czyli populacji rosnącej.

Książka „Uwierz w siebie” to narzędzie motywujące dzieci do aktywności i pokazujące opiekunom, że czasami warto puścić wodze fantazji. Proponowane zabawy ruchowe wykorzystują naturalne otoczenie dziecka. Pokazują, że każdy przedmiot może być przyrządem gimnastycznym. Są tak opracowane, że wspomagają ogólny rozwój motoryki dzieci: równowagę, koordynację ruchową, elastyczność mięśni i stawów, sprawność, wytrzymałość oraz najczęstszy problem przedszkolaków – funkcję i kształt stóp. Uwagi ekspertów i możliwość tworzenia własnych scenariuszy zabaw doceni każdy rodzic. Wszystkie proponowane rodzaje aktywności mają właściwości korekcyjne.

Śmiech, wycieczki piesze i rowerowe, skakanie po kałużach i kanapach, rywalizacja z krawężnikiem? Tak, tego potrzebujemy! Odpowiednia dawka ruchu i szczęścia.

Z przyjemnością rekomenduję pierwszą książkę z serii – „Lili i Plaf na Placu Zabaw” – wszystkim rodzicom i opiekunom dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Profesor

 

Prof. dr hab. med. Jarosław Czubak

Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej CMKP w Otwocku. Ukończył studia medyczne (1986) na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Od 1986 roku w Klinice Ortopedii a od 1989 w Klinice Ortopedii Dziecięcej AM w Poznaniu. Od 1994 roku specjalista w ortopedii i traumatologii. Zainteresowania zawodowe: chirurg stawu biodrowego (dzieci i dorośli), ortopedia dziecięca: wrodzone i nabyte wady i zniekształcenia narządu ruchu. Diagnostyka ultrasonograficzna narządów ruchu. Przeszkolił 400 ortopedów w dziedzinie diagnostyki ultrasonograficznej stawu biodrowego. Jedyny w Polsce opanował technikę osteotomii okołopanewkowej, która służy do „naprawiania” własnego stawu biodrowego, bez konieczności jego wymiany. Hobby: kolarstwo szosowe i górskie („masters”), narciarstwo – funcarving. Rodzina: żona Marzena, dzieci Max, Maria, Małgorzata. Cecha szczególna: zawsze dobry humor.