Lili i Plaf na Placu Zabaw.
Profilaktyka wad postawy u przedszkolaków.

Autor: Aneta Broda

Każdego dnia stajemy oko w oko z wyzwaniami i ograniczeniami naszych dzieci, ich marzeniami oraz humorami. Postęp cywilizacyjny, który tak ułatwia nam codzienne życie, w obliczu dbania o zdrowie dzieci, przemienia się w naszego wroga. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne kuszą swoją szybkością, łatwością w obsłudze oraz atrakcyjnością zawartych treści. Oczywiście nie możemy pozbawić dzieci tego co oferuje im współczesny świat ale powinniśmy nauczyć je, w jaki sposób zachować równowagę między tym co łatwe i przyjemne, a tym co dobre dla ich zdrowia. Tylko jak to zrobić?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć projekt Lili i Plaf na Placu Zabaw, poświęcony profilaktyce wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym. Głównym celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy na temat problemu, jego przyczyn, konsekwencji i sposobów leczenia oraz zachęcenie do działań profilaktycznych. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wadom postawy i ich konsekwencjom jest aktywny styl życia czyli ruch.

Pomysłodawcami i organizatorami projektu są rodzice, zaniepokojeni doniesieniami na temat wagi i skali problemu. A te są ogromne, ponieważ blisko 80 % dzieci w wieku szkolnym boryka się z nabytymi wadami postawy rozumianymi jako mniej lub bardziej znaczące odchylenia od tego, co zwykło się uważać za postawę prawidłową. Patronat merytoryczny nad projektem objął Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Projekt skierowany jest do przedszkolaków, ponieważ profilaktykę i kształtowanie prawidłowych postaw społecznych, związanych ze zdrowiem, należy rozpowszechniać od najmłodszych lat.

Co daje dzieciom ruch?

Odpowiedni poziom aktywności ruchowej, stymuluje rozwój fizyczny, motoryczny, intelektualny i psychospołeczny. Prawidłowa postawa to nie tylko ładny wygląd. To przede wszystkim brak problemów bólowych w przyszłości. Dodatkowo ruch dostarcza wielu pozytywnych efektów zdrowotnych takich jak redukcja nadmiernej masy ciała, poprawa struktury kości, wzrost siły mięśni. Ruch poprawa odporności organizmu i jego wytrzymałości. Sprzyja koncentracji, redukcji agresji i nadpobudliwości, lepszej samoocenie oraz poprawie jakości relacji społecznych. Maluchy, które spędzają aktywnie czas na powietrzu lepiej śpią, mają lepszy apetyt i samopoczucie.

Dlaczego więc bagatelizujemy problem?

Ponieważ dzieci nie skarżą się na ból. Konsekwencje bólowe, dają o sobie znać zazwyczaj wówczas gdy wada jest na zaawansowanym poziomie. Wada nie pojawia się z dnia na dzień. Tak jak nie widzimy, że nasze dzieci rosną, tak samo nie dostrzegamy od razu nieprawidłowości w budowie ich ciała. Istnieje ciche przyzwolenie na „posiadanie” wady postawy. Nie nazywamy ją chorobą, nie myślimy o konsekwencjach, bo nie dotyczą dnia dzisiejszego. Niewiele osób wie, że wada postawy może być wtórną przyczyną wad wymowy, dysleksji czy gorszej koncentracji dzieci na zajęciach.

Co powinniśmy zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy przejąć inicjatywę. Świadomi konsekwencji organizujmy czas sobie i dzieciom w taki sposób, żeby dostarczyć nam dużo ruchu. Najlepiej takiego, który przyspieszy czynność naszego serca, dając poczucie, że „brak nam tchu”. Przykładem może być bieg, szybki marsz, jazda na rowerze, taniec, gra w piłkę. Ważne jest również to, żeby jak najwięcej ruchu odbywało się na powietrzu. Nie bójmy się „brzydkiej” pogody. Zadbajmy o odpowiednie ubranie a nawet deszcz i wiatr będą atrakcyjne.

Z jakimi problemami borykają się rodzice próbujący regularnych ćwiczeń z dzieckiem?

 

Jak poradzić sobie z tymi problemami?

Projekt Lili i Plaf na Placu Zabaw biorąc pod uwagę wszystkie obawy rodziców i naturalne predyspozycje dzieci proponuje rozwiązania, które są dostosowane do potrzeb zarówno maluchów jak i opiekunów. Wykorzystując własne doświadczenia, wiedzę ekspertów i najnowsze doniesienia naukowe, autorzy stworzyli bajki o przygodach sympatycznej kotki Lili i szczeniaka Plafa. W książce znalazły się porady dla rodziców jak zachęcić przedszkolaka do ruchu oraz propozycje scenariuszy ukierunkowanych zabaw ruchowych. Bohaterowie ćwiczą nie ćwicząc, ponieważ najważniejsza jest dobra zabawa.

Ich podejście do zagadnienia profilaktyki wad postawy jest proste i oparte na kilku zasadach:

 

Wspólna zabawa, to świetna okazja do wzmocnienia więzi z dzieckiem, której potrzebują zarówno maluchy jak i my, rodzice. A siła tej więzi może zaowocować w okresie dorastania naszych pociech.

Źródło: Artykuł był opublikowany w dwumiesięczniku „Przyjaciel” maj/czerwiec 2011 roku.