Co powinno zaniepokoić rodziców w wyglądzie postawy dziecka.
Autor: Aneta Giczewska

Wczesne wykrycie odchyleń od normy w postawie dziecka to gwarancja skutecznego leczenia. Spróbujcie sami za pomocą przedstawionych rysunków ocenić stan sylwetki dziecka. Obserwacje postawy ciała można rozpocząć od trzeciego roku życia i prowadzić nie rzadziej niż raz na pół roku. Dziecko do badania powinno być rozebrane do majteczek. Niech stanie prosto, z opuszczonymi wzdłuż tułowia rękami. Zwróć uwagę na symetrię tułowia, łopatek i bioder.
- Na początku sprawdź, czy barki są na tej samej wysokości (rys. 1).
- Zwróć uwagę, czy jedna łopatka nie jest bardziej wystająca, uniesiona lub opuszczona, to właśnie sygnał wady postawy (rys. 2).
- Spójrz na talię – „Trójkąty talii” powinny być równe po obu stronach (rys. 3).
- Popatrz na biodra – zauważ, czy są one na tym samym poziomie. Żadne nie powinno być uniesione (rys. 4).
- Gdy dziecko zrobi skłon (pochyli się swobodnie do przodu przy wyprostowanych kolanach), sprawdź, stojąc za dzieckiem, czy nie ma różnicy w wysokości między prawą a lewą stroną ciała (rys. 5).
- Sprawdź, czy w swobodnej pozycji stojącej linia kręgosłupa jest prosta. Pod skórą widoczne są wyrostki kolczyste kręgów, tworzące prostą linię przebiegającą pośrodku pleców. Przeciągnij palcem wzdłuż tej linii, jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenie, może to świadczyć o skrzywieniu kręgosłupa (rys. 6).
- Ustaw dziecko bokiem. Sprawdź, czy nie ma nadmiernego pochylenia głowy do przodu, zaokrąglonych pleców, czy zbyt wystającego brzucha.
- Obejrzyj także nogi dziecka (odległość między kostkami przyśrodkowymi w pozycji na baczność nie powinna przekraczać 4-5 cm) (rys. 7).
- Oglądając odciski stóp na piasku lub mokrych stóp na podłodze, możesz w prosty sposób zauważyć symptomy nieprawidłowości w wysklepieniu stóp. Jeśli zauważysz jakąś nieprawidłowość, koniecznie zgłoś się z dzieckiem do ortopedy lub lekarza rehabilitacji ruchowej.
10 przykazań dla rodziców, czyli o tym warto pamiętać:
- Zapisz dziecko na regularne zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
- Wykonuj razem z dzieckiem zalecony zestaw ćwiczeń domowych.
- Zażywaj ruchu razem z dzieckiem (codziennie gimnastyka poranna oraz do wyboru: pływanie, marsz w terenie, jazda na rowerze, jazda na nartach).
- Nie pozwól, aby dziecko spędzało dużo czasu przed telewizorem czy komputerem.
- Przypominaj dziecku o prawidłowej postawie podczas nauki, pracy i w trakcie zabawy. Prace przy stoliku co 30 minut przerywaj zabawą ruchową.
- Zadbaj o właściwą dietę, musi zawierać dużo łatwo przyswajalnego wapnia i witaminy D.
- Nie dopuszczaj do nadwagi.
- Zorganizuj dziecku odpowiednie meble do nauki i wypoczynku (biurko i krzesło o regulowanej wysokości).
- Zwróć uwagę na prawidłowe noszenie tornistra – na obu ramionach.
- Kontroluj systematycznie postawę ciała dziecka, a jeśli zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się koniecznie do specjalisty.
Źródło: Artykuł był opublikowany w dwumiesięczniku „Przyjaciel” nr2(9).