O integracji, ruchu i zabawie.

Autor: Aneta Broda

We wrześniu dzieci rozpoczną nowy rok szkolny i przedszkolny. Dla młodego człowieka jest to okres nowych oczekiwań, postanowień, wyzwań i nowych znajomości.

Jak możemy pomóc dzieciom pokonać strach przed nieznanym i zdobyć nowych przyjaciół? Niektóre szkoły proponują wyjazdy integracyjne tzw. zielone szkoły. Gdzie dzieci z dala od rodziców mogą lepiej się poznać. To wspaniałe rozwiązanie dla starszych dzieci a co z maluchami? Przedszkolakom należy zapewnić bezpieczeństwo, komfort psychiczny i fizyczny poprzez bliskość, wspólne odkrywanie przedszkola i panujących w nim zwyczajów. Jednym ze sposobów „oswajania” nowej przestrzeni i nowych osób może być wspólna zabawa ukierunkowana. Zorganizujmy zatem zabawę w trakcie, której dzieci będą mogły razem coś zrobić, bawić się i wchodzić ze sobą w interakcje w bezpiecznym otoczeniu najbliższych im osób. To również dobra okazja dla rodziców do zapoznania się ze sobą oraz z wychowawcami.

Pierwszy trening integracyjny

Akademia Ruchu Lili i Plafa organizuje spotkania integracyjne dla najmłodszych połączone z ruchem, zabawą i pogłębianiem więzi między dziećmi, rodzicami i wychowawcami. Integracja to poważne zjawisko i towarzyszy nam przez całe życie. Przedszkole to pierwszy trening integracyjny dla dzieci. Łączy się ze zdobyciem umiejętności współtworzenia małej społeczności przedszkolnej, akceptowania innych, dostosowania się do reguł obowiązujących w danym miejscu. To umiejętność odnalezienia, w nowej grupie, miejsca dla siebie. Oczywiście tego wszystkiego mały człowiek nie nauczy się w trakcie jednego spotkania. Ale możemy pokazać dzieciom, że nowa sytuacja nie musi być groźna i nie musi wiązać się z obawami. Nowe oznacza ciekawe, przyjemne. Powinno wzbudzić w dzieciach zainteresowanie i chęć współtworzenia. Nie ma idealnego przepisu na udane spotkanie integracyjne ale z naszych doświadczeń wyciągnęliśmy kilka punktów, które mogą pomóc:

Pomysły na wspólną zabawę należy dostosować do wieku, umiejętności i preferencji dzieci. Dwie główne grupy zabaw to zabawy ruchowe i zabawy manualno-sensoryczne.

 

Zabawy ruchowe wyzwolą drzemiącą w dzieciach i rodzicach energię oraz poprawią humor. Zajęcia manualno-sensoryczne pozwolą skupić uwagę, uśmierzyć niepokój i odkryć wrażliwość zmysłów. Dobra zabawa w gronie najbliższych (rodziców, dziadków i rodzeństwa) to lekarstwo na większość emocjonalnych problemów dzieci. Dlatego w trakcie spotkania integracyjnego dla najmłodszych musi być wesoło i kolorowo. Po takim spotkaniu dzieci chętniej wrócą do przedszkola. Miłe wspomnienia, galeria zdjęć przypominająca o zabawie, uśmiechy rodziców i wychowawców – to wszystko sprawi, że przedszkole stanie się przyjazne i znajome.

Źródło: Artykuł był opublikowany w dwumiesięczniku „Przyjaciel” lipiec/sierpień 2011 roku.